Vakar A vados tėtis Semis (Staugūnas Sidabrinis vilkas) išlaikė bendro paklusnumo testą BH (Begleithunde, "Šuo - žmogaus palydovas mieste")! Labai juo didžiuojamės ir džiaugiamės :) Ypač smagu, kad Semio šeimininkė Brigita jį testui ruošė pati.
O štai ką šuo turi mokėti, jei nori išlaikyti BH testą:
“A” GRUPĖS PRATIMAI
Bendro paklusnumo kurso patikrinimo pratimai dresiravimo aikštelėje arba atviroje vietoje(bendra taškų suma - 60).
1. ŠUNS MOKĖJIMO VAIKŠČIOTI SU PAVADĖLIU PATIKRINIMAS:
komandos “GRETA” vykdymas (15 taškų)
Pratimo pradžioje vedlys ir jo šuo užima pagrindinę stovėseną. Vedliui davus komandą “Greta”, šuo su prisegtu pavadėliu turi noriai pajudėti ir džiaugsmingai eiti greta vedlio. Pradėjus pratimą, vedlys su šunimi turi nesustojęs nueiti apie 40 - 50 žingsnių tiesiai, po to apsisukti aplink per kairįjį petį ir po 10 - 15 žingsnių pereiti į bėgimą. Nubėgus 10 -15 žingsnių, staigiai sulėtinti žingsnį ir lėtai praeiti ne mažiau 10 žingsnių. Po to pereiti į normalų žingsnį ir be papildomos teisėjo komandos vedlys su šunimi turi atlikti bent po vieną posūkį į dešinę, į kairę ir aplink per kairįjį petį, o taip pat ir sustojimą. Vedliui sustojus, šuo turi atsisėsti šalia jo be papildomos komandos.
PAAIŠKINIMAI: Kiekvienas pratimas prasideda ir baigiasi pagrindine stovėsena (vedlys ramiai stovi, o šuo sėdi šalia jo prie kairės kojos). Atliekant pratimą, šuns mentė turi nuolat sutapti su vedlio kairės kojos keliu. Šuo negali išbėgti į priekį, nukrypti į šoną ar atsilikti. Jis turi judėti greta vedlio iš kairės pusės. Posūkis “Aplink” daromas per kairįjį petį. Komandą “Greta” vedliui leidžiama duoti tik pradedant judėjimą arba keičiant judėjimo tempą. Vedliui sustojus, šuo turi greitai atsisėsti šalia jo iš kairės pusės be papildomos komandos. Duodamas komandas, vedlys neturi keisti savo pozos, sukiotis, judėti šuns link, jei šuo atsisėdo per toli nuo jo. Atliekant pratimą, laisvai kabantį pavadėlį vedlys laiko kairėje rankoje. Teisėjui nurodžius, vedlys su šunimi turi praeiti pro žmonių grupę, kurią sudaro ne mažiau kaip 4 laisvai judantys asmenys ir bent kartą joje sustoti. Šuns atsilikimas, išbėgimas į priekį, nukrypimas į šoną, o taip pat nedideli vedlio stabčiojimai darant posūkius, laikomi klaidomis.
2. ŠUNS MOKĖJIMO VAIKŠČIOTI BE PAVADĖLIO PATIKRINIMAS:
komandos “GRETA” vykdymas (15 taškų)
Pratimo pradžioje vedlys ir jo šuo užima pagrindinę stovėseną. Vedliui davus komandą “Greta”, šuo su prisegtu pavadėliu turi noriai pajudėti ir džiaugsmingai eiti greta vedlio. Pagal teisėjo komandą, einančiam šuniui atsegamas pavadėlis. Vedlys kabina pavadėlį per petį arba įsideda jį į kišenę ir su šunimi juda žmonių grupės link. Praeidamas pro juos vedlys trumpam sustoja ir vėl juda toliau. Tik išėjęs iš žmonių grupės, vedlys vėl užima pagrindinę stovėseną ir davęs komandą “Greta”, atlieka pratimą Nr.1, tik jau be pavadėlio. Tuo metu (bet ne tada, kada vedlys eina su šunimi pro žmonių grupę ar joje yra sustojęs) du kartus iššaunama. Į šūvius šuo neturi reaguoti. Jei šuo išsigando šūvių, tai jis nebegali dalyvauti šiame egzamine. Jei šuo agresyviai reaguoja į šūvius, bet vedlio yra kontroliuojamas, tai, gavęs baudos taškus, gali toliau dalyvauti egzamine. Maksimalią taškų sumą gali gauti tik tas šuo, kuris nereagavo į šūvius.
PAAIŠKINIMAI: Šuns reakcijai į šūvius skiriamas labai didelis dėmesys. Šūviai atliekami 5 sek. intervalu 15 m. atstumu nuo vedlio su šunimi. Jei šuo po šūvių pabėga, tai jis nebegali dalyvauti šiame egzamine. Jei teisėjas negali iš kart vienareikšmiškai nustatyti šuns reakcijos šūvius, tai jis turi teisę atlikti dar keletą papildomų šūvių.Reakcijos į šūvį patikrinimas galimas tik atliekant pratimą Nr.2 ( šuns mokėjimo vaikščioti be pavadėlio patikrinimas) ir pratimą Nr.5 (šuns mokėjimo gulėti esant pašaliniams dirgikliams patikrinimas).
3. ŠUNS MOKĖJIMO ATSISĖSTI VEDLIUI JUDANT PATIKRINIMAS:
komandos “SĖSK” vykdymas (10 taškų )
Pratimo pradžioje vedlys ir jo šuo užima pagrindinę stovėseną. Šuo po praėjusio pratimo atlikimo jau bus be pavadėlio. Vedliui davus komandą “Greta”, šuo be pavadėlio turi noriai pajudėti ir džiaugsmingai eiti greta vedlio. Praėjus apie 10 žingsnių tiesiai, vedlys duoda komandą “Sėsk”. Šuo turi greitai atsisėsti, o vedlys, nekeisdamas judėjimo tempo ir krypties, nesižvalgydamas, turi praeiti apie 30 žingsnių, sustoti ir atsisukti į šunį. Pagal teisėjo nurodymą vedlys grįžta prie šuns ir atsistoja šuns dešinėja pusėje. Šuo turi ramiai sėdėti ir laukti.
PAAIŠKINIMAI: Komandos “Sėsk” nevykdymas, neteisingas įvykdymas, šuns pozos pakeitimas arba sekimas paskui vedlį po komandos, laikoma klaidomis.
4. ŠUNS MOKĖJIMO ATSIGULTI VEDLIUI JUDANT PATIKRINIMAS:
komandų “GULK” ir “ATEIK” vykdymas ( 10 taškų ).
Pratimo pradžioje vedlys ir šuo užima pagrindinę stovėseną. Vedliui davus komandą “Greta”, šuo be pavadėlio turi noriai pajudėti ir džiaugsmingai eiti greta vedlio. Praėjus apie 10 žingsnių, vedlys duoda komandą “Gulk”. Šuo turi greitai atsigulti, o vedlys, nekeisdamas judėjimo tempo ir krypties, nesižvalgydamas, turi praeiti apie 30 žingsnių, sustoti ir atsisukti į šunį. Pagal teisėjo nurodymą, vedlys duoda komandą “Ateik”. Šuo turi noriai ir greitai pribėgti prie vedlio ir atsisėsti tiesiai prieš jį. Toliau vedlys duoda komandą “Greta”, po kurios šuo turi atsisėsti greta vedlio prie kairės kojos.
PAAIŠKINIMAI: Komandos “Gulk” nevykdymas, neteisingas įvykdymas, šuns pozos pakeitimas arba sekimas paskui vedlį po komandos, laikoma klaidomis.
5. ŠUNS MOKĖJIMO GULĖTI ESANT PAŠALINIAMS DIRGIKLIAMS PATIKRINIMAS
(10 taškų )
Prieš pradedant atlikinėti pratimus antrajam vedliui su šunimi, pirmasis vedlys nuveda savo šunį į šalį per 10 žingsnių. Duoda komandą “Gulk” ir palikęs šunį gulėti nueina 40 žingsnių tiesiai, sustoja ir lieka stovėti atsukęs nugarą savo šuniui, kol antrasis vedlys atliks pratimus Nr.1 ÷ Nr.4. Tik po to, sulaukus teisėjo ženklo, galima grįžti prie savo šuns ir nuvesti jį į šalį.
PAAIŠKINIMAI: Neramus vedlio elgesys, gręžiojimasis atgal, bandymas parodyti kokius nors ženklus savo šuniui, šuns pozos pakeitimas laikoma klaidomis. Jei šuo atsisėda arba atsistoja, bet nepalieka jam nurodytos vietos, tai jis gauna tik baudos taškus.Jei šuo palieka jam nurodytą vietą ir nutolsta daugiau kaip 3 metrus nuo jos iki tol, kol antrasis vedlys su šunimi atlikinėjo pratimą Nr.2, tai pirmasis šuo gauna 0 taškų. Jei taip atsitiko po to, kai antrasis vedlys spėjo atlikti pratimą Nr.2, tai pirmajam šuniui skiriami baudos taškai. Jei vedliui grįžtant prie gulinčio šuns, šis be komandos pakyla ir eina pasitikti jo, tai vertinimas sumažinimas iki 3 taškų.Šuo po penkių pratimų nesurinkęs 70% visų taškų sumos (42-jų taškų) nebegali dalyvauti toliau šiame egzamine.
“B” GRUPĖS PRATIMAI
Šuns elgesio patikrinimas miesto sąlygomis
Patikrinimas turi būti atliekamas miesto sąlygomis ( gatvėje, skvere, ar aikštėje ), parenkant vietą taip, kad ir transporto srautas būtų nedidelis, ir tuo pačiu eismui nebūtų trukdoma. Patikrinime dalyvauja tik vedlys su šunimi, teisėjas ir patikrinimo organizatorius. Visi likusieji dalyviai laukia jiems patogioje vietoje. Šis patikrinimas dėl savo specifikos gali užimti daug laiko. Patikrinimo kokybė neturi nukentėti dėl didelio dalyvių skaičiaus, todėl per vieną dieną turi būti patikrinta ne daugiau kaip 12 dalyvių (vedlių su šunimis ). Taškai už atskirus “B” dalies pratimus neskiriami. Lemiamą reikšmę turi teisėjo bendra nuomonė apie šuns elgesį miesto sąlygomis.
1. ŠUNS MOKĖJIMO VAIKŠČIOTI SU PAVADĖLIU IR NEUTRALAUS ŠUNS ELGESIO PATIKRINIMAS MIESTO SĄLYGOMIS
Pagal teisėjo komandą, vedlys su šunimi turi praeiti šaligatviu nurodytą gatvės atkarpą. Teisėjas seka iš paskos nedaug atsilikęs nuo jų.Šuo neturi rodyti ypatingo dėmesio praeiviams ar pravažiuojančiam transportui.Šuo turi eiti greta vedlio, iš kairės pusės su laisvai kabančiu pavadėliu. Einant šaligatviu, vedlį su šunimi iš pradžių aplenkia bėgantis žmogus (teisėjo padėjėjas), o po to ir dviratininkas (teisėjo padėjėjas). Dviratininkas turi aplenkti vedlį iš šuns pusės ir prasilenkdamas paskambinti dviračio skambučiu. Abu aplenkimai turi būti atlikti nedideliu atstumu nuo šuns.Po šių aplenkimų vedlys atlieka podūkį “Aplink” ir prieina prie iš paskos einančio teisėjo, sveikinasi su juo paduodamas ranką ir kalbasi keletą minučių. Pokalbių metu šuo gali stovėti, sėdėti ar gulėti, svarbiausia, kad šuo elgtųsi ramiai ir neutraliai.
2. ŠUNS ELGESIO PATIKRINIMAS SUDĖTINGOMIS MIESTO SĄLYGOMIS
Vedlys su šunimi turi judėti intensyviame praeivių sraute. Maršrutas turėtų eiti išilgai tramvajaus ar geležinkelio bėgių, per pėsčiųjų tiltus ir požemines perėjas ir t.t.Šuo turi sekti savo vedlį ir ryžtingai eiti kartu su juo nekreipdamas dėmesio į praeivius, neįprastus garsus.Pagal teisėjo komandą, vedlys turi du kartus sustoti. Pirmą kartą sustojęs, vedlys duoda komandą “Sėsk”, o antrą kartą - komanda”Gulk”.Bet kokiu atveju šuo turi girdėti vedlio komandas ir jas vykdyti. Geriausiai tinkamos vietos atlikti šią patikrinimo dalį, tai judrios aikštės, laukiamosios salės autobusų ir geležinkelio stotys ir t.t…Pratimo atlikimo metu vedlys su šunimi turi patirti neįprastą šalutinį dirgiklį (pravažiuojantis šalia traukinys ar tramvajus, esant ant pėsčiųjų tilto - pravažiuojantys apačioje traukiniai ir t.t.).
3. ŠUNS ELGESIO, PRIRIŠUS IR PALIKUS JĮ VIENĄ MIESTO SĄLYGOMIS, PATIKRINIMAS:
reakcija į kitus gyvūnus.Ramioje gatvėje, kurioje nedidelis praeivių ir transporto judėjimas, teisėjo nurodymu vedlys pririša savo šunį ir pasitraukia iš šuns akiračio dviem minutėm.Šuo gali stovėti, sėdėti ar gulėti.Vedliui pasišalinus, per 5 m. nuo jo šuns turi praeiti žmogus vesdamas šunį su pavadėliu (teisėjo padėjėjas).Pririštas šuo, laukdamas vedlio turi elgtis ramiai ir nerodyti jokio agresyvumo (puolimo, lojimo, urzgimo) ramiai praeinančiam žmogui su šunimi.
4. ŠUNS PAKLUSNUMO MIESTO SĄLYGOMIS PATIKRINIMAS
Ramioje, tuščioje gatvėje vedlys atsega pavadėlį ir leidžia savo šuniui pabėgioti.Pagal teisėjo komandą , vedlys šaukia savo šunį vardu, duoda komandą “Ateik” ir pribėgusiam šuniui užsega pavadėlį.Šuo išgirdęs komandą “Ateik” turi greitai grįžti prie vedlio ir ramiai laukti (stovėti ar sėdėti) kol bus prisegtas pavadėlis.Leidžiama du - tris kartus pakartoti komandą “Ateik”.
Šaunuolis Semis nusipelnė atokvėpio valandėlės :)
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą